Tenis kort kaplama ları  açık yada kapalı olabilir. Kullanıcı tercihine ve coğrafi şartlara göre değişik altyapı ve sportif kaplamalı şekilde yapılabilmektedir. Uygun sportif kaplama genelde altyapıya ve sahanın açık yada kapalı olmasına göre seçilmektedir.Tenis kortun kaplama dayanikli EPDM kauçuk granülleri ile tek komponentli poliüretan baglayicinin karisimindan olusan  geçirgen, esnek, sporcu sagligina uygun sentetik spor saha zemin sistemidir.Zemin kaplama, asfalt zeminler üstüne EPDM” kaplama  ile yapılır veya temizlenmiş asfalt üzerine akrilik kaplama uygulanır.Bu işlemden önce astar ile malzemenin tutuculuk oranları arttırırlır.Aynı zamanda isteğe göre tartan zemin veya sentetik çim halı zeminde kullanır. Çadır Kapama sisteminde ise zeminin üzerinde yerin altına monte edilen boru demirlerin çeşitli kalınliklardaki brandalara gerilmesiyle kaplama işlemi gerçekleşir. Saha çizgileri, oyun sahasını belirleyen sınırlardır, rengi beyaz olup ve oyuncunun hareket’in engellemeyecek şekilde yapılır. Tenis kortu; kullanım amacına bağlı olarak Çim, Halı , Sert , Toprak sentetik olarak yapılmaktadır.Tenis kortu yapımında Akrilik zemin kaplaması,Dökme Epdm,Rulo Epdm uygulaması,Suni Çim serme uygulama,Rubber Üzeri Akrilik yapımı gibi birçok yöntem kullanılır.Kullanim yerleri ise  kapali ve açik tenis kortlari, basketbol, voleybol sahalari, atletizm pistleri ile tüm açik spor saha zeminlerine uygundur.

Tenis kortu çeşitleri

İki çeşit Tenis kortu zemini vardır. Bunlar,sentetik zeminler ve doğal zeminler.

  1. Doğal Tenis Kortu Zeminleri :Doğal kort zeminleri çim zemin ve toprak kort zeminleri olarak ikiye ayrılır. Doğal çim kort zemininin sürekli sulama, çim biçme ve maçlardan sonra ciddi bir bakım süreci gerektirmektedir. Toprak kortlar, çim kortlara göre daha kolay bakım yapılır. Ve doğal zeminler arasında daha çok tercih edilendir.
  2. Sentetik Tenis Kortu Zeminleri: Sentetik kort zeminleri EPDM kort yani tartan zeminli kort, akrilik zemin ve suni çim tenis kortu zemini olarak üçe ayrılır.

Tenis Kortu Yapım Maliyeti

Kapalı tenis kort kaplama maliyeti hesaplanırken öncelikle sahanın kapatılması için gerekli olan çatı tipinin belirlenmesi gereklidir. Cati tipine göre ücret değişkenlik gösterir. Demir konstrüksiyonun maliyeti bölgelere göre değişmektedir.Ayrıca çatı kaplaması da fiyatları etkileyen bir diğer önemli faktördür. Tavan kaplaması olarak en çok branda tercih edilmektedir.Zemin maliyetleri ise zemin çeşidine göre şekillenir.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir