Günümüzde  binalar oldukça güzel ve de göz kamaştırıcı.Binanin dışının güzel olmasının yanında  temelinin de sağlam olması ve temel izlasyonunun en doğru şekilde yapılması da önemlidir. Temel izolasyonu ile  binanın  tamamını koruma altına alınmış olur. Aynı zamanda binanın ömrünü de uzatmış olursunuz.

Temel izolasyonu nedir?

Binanın temelini, binayı olumsuz etkileyecek  dış etkenlerden koruyarak binanın muhafaza edilmesi için yapılan tüm uygulamalara temel  izolasyon denir. Temel bohçalama izolasyon’u yapı için hayati önem taşıyan bir uygulamadır. Bina yapımında kullanılan betonun ve içindeki demirin suyla temasından kaynaklanan durumlarda, demiri çürütüp dayanıklılığını azaltır. Bununla birlikte su ve demirin etkileşiminden oluşan pas, betonun çatlayıp dağılmasına neden olabilir Temel izolasyon için hazırlık aşaması olan bir aşama vardır. Öncelikle  izolasyonun  uygulanacağı hazırlanmalıdır.Binanin temeli  kazıldıktan sonra oluşabilecek yer altı sularının toplanması için,  mıcırlama yapılır.Daha sonra izolasyonun bağlaması yapılmak üzere cephe cevre 1 metre yüksekliğinde duvar oluşturulur. Duvar ve betonun birleşim yerlerine pat yapılmak suretiyle yapılacak olan temel bohçalama izolasyonuna geçiş tamamlanmış olur.Bu işlemde  polyester keçeli membran kullanılır. Bununla birlikte bohçalama da tercihen likitte kullanılabilir .Sağlıklı olan bohçalamalardan biriside PVC membran kaplamadır bu uygulama ise ciddi maliyetli ve diğer uygulamalar gibi hazırlanan, beton üzerine serilerek ve birbirine yapıştırılarak uygulanır .

Uygulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel izolasyonu uygulamalarında, en önemlisi zeminin elverişli hale getirilmesi, yapılan  uygulamanın  koruma altına alınmasıdır. Bu olay,tüm bohçalama teknikleri için geçerlidir. Temel izolasyonunda yapılacak tüm uygulamalarda EPS köpük veya geotekstil keçe gibi bir ürünle zemin mutlaka muhafaza altına alınmalıdır.

Bu titizlikte yapılan temel izolasyonu ,binanın temelinin sağlam olması ileride istenmeyen problemlerin ortaya çıkmaması için gereklidir. Maalesef ki hatalı yapılan ya da eksik uygulanan temel izolasyon’u, ileride daha masraflı sonuçlar doğurabilir.

Temel izolasyonu özellikle günümüzde tüm  yapılar için çok önemlidir. İzolasyon yapılmayan bir duvar nemli zemin ile temasa geçtiğinde bina temeline zarar verir. Bu zarar da binanın daha çabuk eskimesine, çökmesine neden olabilir.Maddi manevi tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için temel izolasyonu olarak adlandırılan  bohçalama yöntemi kullanılır.

Temel izolasyonunun  katkıları

Temel izolasyonu ile yapılar, suyun zararlarından korunarak, dayanıklı ve uzun ömürlü hâle gelir. Özellikle de depremin sebep olduğu  ciddi bir can ve mal kaybını engeller. Ayni zamanda sağlığı olumsuz etkileyen nem ve küf gibi olaylardan uzak kalınır.Konforlu ve sağlıklı yapılarda, insanların mutlu yaşaması sağlanır.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir