Su yalıtımı her ev ya da yapıda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Yapılara zarar veren faktörlerden biri de sudur. Yapılar; yağmur, kar, toprak nemi gibi farklı faktörlere maruz kalmaktadır. Bunun önüne geçilmesi, yapının ve konforu tehdit eden sudan korunmak için yapılan işleme su yalıtımı denir. Yalıtımın eş anlamlı kelimesi izolasyondur. Bir diğer anlamda su yalı tımı; bir yapının su geçirmez şekilde dizayn edilmesi sonucunda suya direnç gösteren bir tür tadilat uygulamasıdır.  Su yalıtımının uygulandığı yerler; yapının toprak ile temas eden duvarlarına, temellere, suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlara, (balkon, teras, çatı gibi.) banyo, lavabo, tuvalet gibi ıslak hacimli yerlere uygulanır.

Su Yalıtımının Faydaları

Bina ya da yapıya nüfuz eden su, yapının taşıyıcı kısmında yer alan demirin paslanmasına yol açar. Aynı zamanda betona zarar vererek çatlamasına, çürümesine yol açar. Bahsi geçen hasarların önüne su yalıtımı sayesinde geçilir. Aynı zamanda su yalıtımı yapının güvenliğini sağlar ve bakteri, küf gibi durumların önüne geçerek konforlu ortamı sağlamaktadır. Bir yapının ömrü yaklaşık olarak 50 yıldır, suyun olumsuz etkileri yapının ömrünü kısaltmak ile birlikte masrafı da arttırmaktadır. Su yalıtımı bu masrafın önüne geçerek ekonomiye katkıda bulunur. Bu uygulamanın yapılması sayesinde binanın içten içe çürümesi engellenip, binanın ömrünü en az 10-15 yıl kadar uzatabilmektedir. 

SuYalıtımı Yapılırken Uzun Ömürlü Olmasını Sağlayacak Faktörler

Su yalıtımının uzun ömürlü olmasını sağlayan temel faktör malzemenin kalitesidir. Kaliteli malzeme kullanılmasıyla beraber yalıtımın ömrü 10-15 yıl fazla uzamaktadır. Malzeme kalitesinin yanı sıra başka faktörler de mevcuttur. Bunlar;  Kaliteli ürün kullanılması, su yalıtımı yapılacak olan alanın mevcut durumu, uygulama yapılacak alanın temiz ve pürüzsüz olması, kullanılan malzemenin alana uygun olması, malzeme seçiminin alanın geometrik özelliklerine ayak uydurabilmesi önemli faktörler arasındadır. Su yalıtımında kullanılan malzemelerin uygulamasında; polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılır. Yalıtım uygulamasıyla binaya nüfuz edemeyen su, süzgeçler ve yağmur suyu drenaj (su tahliye) boruları ile yapıdan uzaklaştırılır.

 

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Bunlar da ilginizi çekebilir