Su İzolasyon, binalarda suyun ve nemin özellikle de yağmur sularının zararlarını engellemek için yapılan uygulamaya denir. Binaları dış tehditlerden ( yağmur, dolu, kar, toprak nemi yeraltı suyu ) ve iç tehditlerden (banyo, tuvalet ve mutfak suları) korumak amacıyla yaygın olarak yapılmaktadır. Yalıtım çok şiddetli suların bile kötü etkilerini engelleyebilir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda suyun ahşap, metal, taş tuğla gibi gereçler üzerinde zararının olmaması için de uygulanır. su izolasyonu, ülkemizde son zamanlarda teknoloji ile birlikte büyük ilerlemeler kaydetmektedir. Daha profesyonelce yapılmaktadır. Suizolasyon birçok farklı biçimlerde yapılmaktadır. Su izolasyonu beton ve yapısal ürünlerin sudan ve rutubetten zarar görmemesi adına yapılır.

Su Yalıtımı Yöntemleri Nelerdir?

Su izolasyon yapmanın birçok yöntemi vardır. Bunların başında bitüm membranlar gelmektedir.  Membranlar çok çeşitli olmakla birlikte başta bitüm olanlar ve sürme yöntemle yapılanlar olduğunu görüyoruz. Diğer yöntemler ise püskürtme ve sürme yöntemler olarak adlandırılırlar. Püskürtme yöntemler poliüreton bazlı ve polimer polyurea ürünleriyle yapılmakla birlikte ileri teknoloji ile yapılırlar. Püskürtme sprey polyurea ürünler çok esnek bir yapıya sahiptir ve kalıcılığı fazladır.  Sürme su izolasyonu yöntemleri ise poliüreton, akrilik bazlı ve lateks ürünler olarak ayrılırlar. Bu ürünler sıvı olduğundan sürülerek uygulanır ve katlar arasına uygulanırken hava ile kürlenip kurur. Poliüreton ürünler daha dayanıklı olma özelliğine sahiptirler. Akrilik bazlı ürünler daha zayıf ve ekonomiktir.

Nerelere Su Izolasyon Uygulanır?

Su izolasyon çok farklı alanlara uygulanmaktadır. Bütün yapıların gerek yağmur sularından gerek yer altı sularından korunmaya ihtiyacı olmasından kaynaklanmaktadır. Su izalasyon yapımına karşı talep hızla artmaktadır. Su izolasyonu yapılan yerler:

  • Teras zeminlerde çok sıklıkla yapılmaktadır çünkü yaşam alanında en çok su izolasyon ihtiyacı olan yerlerden biridir.
  • Temel su izolasyonlarında yapılır. Bu işlemin amacı yer altı sularının beton içerisine geçmesini engellemektedir.
  • Perde duvarlarda su izolasyonu yapılır. Bu sayede bodrum katları nemden ve korozyondan korunur.

Banyo ve ıslak zeminlerde yapılır. Banyo herkesin evinde bolca su ile temas eden bir bölgedir. Bu nedenle en çok su izolasyon gerekli olan yerlerden bir tanesidir.

 

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Bunlar da ilginizi çekebilir