Spor zemin kaplama sistemleri, sporcunun performansını, yapılan spor faaliyetlerinin kalitesini ve sporcu sağlığını ciddi oranda etkilemektedir. Spor faaliyeti yapılan zeminin esneme ve sürtünme özellikleri yaralanmalar açısından da çok önemlidir. Zeminin uygun olmaması, kas,kiriş,bağ,kemik ve kıkırdaklarda yaralanmalara neden olabilir.

 

  Zemin Kaplama Çeşitleri

 

Spor aktiviteleri için tasarlanan zeminlerde ahşap, PVC, akrilik, poliüretan, kauçuk, taran, çim halı vb. malzemeler kullanılabilir. Uygulanacak zeminin malzemesini, zemin üzerinde hangi spor dallarının yapılacağı ve spor yapılacak alanın dış mekanda mı iç mekanda mı olduğu belirler.

 

  • Ahşap Spor Zemin Kaplamaları: Kapalı spor salonlarında ve dans pisti döşemelerinde kullanılır. Ahşap çeşidi olarak da Akçaağaç ve meşe tercih edilmektedir. Basketbol, voleybol, squash, hentbol sahaları, jimnastik salonları, dans pistlerinde ahşap zemin kaplama kullanılır.

 

  • PVC Spor Zemin Kaplamaları: PVC, homojen dağılımlı ve estetik görünümünden, renk ve desen alternatiflerinin yanı sıra ekonomik ve uygulama kolaylığı olmasından dolayı kapalı mekan spor döşemede sıklıkla tercih edilir. Çizilmelere, darbelere dayanıklı olması, hijyenik olması, bakım ve temizlik maliyetlerinin düşük olması da önemli özelliklerindendir. Genellikle jimnastik, yoga, aerobik salonları, basketbol, voleybol, hentbol sahalarında kullanılır.

 

  • Akrilik Spor Zemin Kaplamaları: Açık ve kapalı spor sahalarında, sert ve esnek zeminler akrilik malzeme sayesinde elde edilebilir. Kaymaz, estetik, hijyeniktir. Değişen iklim koşullarına, yoğun yaya trafiğine ve her türlü kimyasala karşı dayanıklıdır. Rutin bakımları yapıldığı takdirde uzun yıllar boyunca kullanıcıya hizmet eder.

 

Bu 3 malzeme ve zemin kaplama en çok kullanılan türlerdir. Diğer spor zemin kaplama çeşitleri de şunlardır.

 

Diğer Spor Zemin Kaplama Çeşitleri

 

Poliüretan spor zemin kaplama, eksiz, tek parça uygulanır. Özellikle topla oynanan oyunlarda salon oyunlarında top için doğal bir hareket tarzı gösterir. İçeriğinde poliüretan olduğundan çizilme ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Bunlardan başka çim halı, tartan zemin, kauçuk zemin gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Fiyatlar ise kullanılacak malzemenin ve uygulama yapılacak mekanın özelliklerine göre değişmektedir. Spor zemin kaplama, spor faaliyetlerinin uygun ortamda yapılabilmesi ve sporcunun sakatlanmaması açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir