Poliüretan, izosiyanat ve alkolün girdiği kimyasal reaksiyondan elde edilen bir kimyasaldır. Günümüzde ısı, su,  izolasyon ünleri, otomotiv sektörü ve zemin kaplama gibi pek çok alanda poliüretan kullanılmaktadır. Poliüretan zemin, günümüzde çokça tercih edilen zemin kaplamalardan biridir.

 

Poliüretan Zemin Nedir ve Avantajları Nelerdir?

 

Poliüretan zemin, poliüretan malzemeden oluşturulmuş bir polimerdir. En büyük avantajı, tek parça oluşudur. Bu yönü ile özellikle endüstriyel alanlarda derzsiz, birleşimsiz uygulanabilmektedir. Toz tutmaz,  hijyeniktir, kolay temizlenebilir, bakteri tutmaz. Poliüretan zeminle parlak ve renkli yüzeyler de oluşturulabilir. Su geçirimsizdir. Hem dış   mekanlarda hem de içerde uygulanabilen bu malzeme, güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Çatlamaz, matlaşmaz. Kaplandıktan sonra, yerinden oynamaz. Özellikle yüksek katlarda binalar, alçak katlara göre daha hareketlidir. Bina yerine oturmamış ise çatlamalar mutlaka olur. Poliüretan zemin, yüksek binalardaki bu artçıl hareketlilikten dolayı oluşabilecek zeminsel yırtılmalara karşı dayanıklıdır.

 

Poliüretan Zeminin Kullanım Alanları

 

Bakteri tutmaz oluşu, kolay temizlenebilir ve dayanıklı olma özellikleri ile kalabalık kullanıcıya hitap eden alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bunlar; basketbol sahaları, voleybol sahaları, tenis kortları, jimnastik, güreş salonları gibi spor salonu zeminlerinde, soğuk hava depolarında, depolar, antrepolar, açık mekan stok alanları, üretim tesisleri, hangarlar, showroomlar, ofisler, sağlık alanları, hastaneler, laboratuarlar, sterilizasyon alanları, oto garajları, teraslar, balkonlar en sık poliüretan zemin kullanılan yerlerdendir. Aynı zamanda gizli derelerde, her türlü su yalıtımında, temellerde, kanal ve yapay göletlerde, su izolasyonu için seramik ve mermer zemin altlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılmasının sebepleri, toz tutmaması, paslanmaz, su geçirmez olması, yapışma niteliğinin yüksek oluşu, estetik görünümlü oluşu, yapışma niteliğinin yüksek oluşu da endüstriyel alanlarda kullanımını arttırmaktadır. Ayrıca, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren mağazalarda olmak üzere daha birçok meslek grubuna ait üretim ve teşhir alanlarında steril ve yüksek mukavemetli olmasından dolayı tercih edilmektedir. Teras, çatı, balkon, dere oluklarında, fayans altı ıslak hacimlerde, çiçeklikler, temel ve temel perde duvarları beton yapılarda suya ve korozyona karşı, bina dış cephelerinde, ahşap ve sac türü uygulamalarda suya karşı güvenle kullanılır. Bu hususlarda gösterdiği üstün kalite ile poliüretan zemin kaplamayı tercih edebilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir