Poliüretan Mastik Nedir? 

Dolgu maddesi ve bağlayıcı madde olarak kullanılır. Poliüretan mastik sızdırmazlık maddelerinin amacı, bir yapıştırıcı olarak işlev görmek ve sızdırmazlık sağlamaktır. Poliüretan sızdırmazlık malzemeleri, poliüretan bileşenleri içeren tek bileşenli, yüksek elastik yapılardır.

Poliüretan sızdırma malzemenin ise temel özelliği genleşme ve sızdırmazlık sağlamaktır. Poliüretan sızdırmazlık malzemeleri kimyasal sertleşme ajanıdır ve akmazlar. Solvent içermeyen poliüretan sızdırmazlık maddesi, tüm sert hareketlere karşı çok esnek ve dayanıklıdır.

Aynı zamanda poliüretan sızdırmazlık malzemeleri, sosis tipiyle malzeme derz dolgularında kullanılan malzemelerdir. UV ışığı ile uzun süreli temas olmadıkça organik ve inorganik asitlere ve alkalilere, yağlara, yakıtlara ve birçok farklı kimyasallara karşı dirençlidir.

 

Poliüretan Mastik ile Silikon Mastik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ana fark kimyasal seviyededir. Poliüretan organik bir malzemedir. Silikon inorganik bir malzemedir. Poliüretan sızdırmazlık maddesi; sertlik, yapışkanlık, tiksotropi ve esneklik gibi özelliklerin ihtiyaca göre ayırt edilmesi kolaydır.

Mekanik direnç ile yapışkan direnç, silikon ile karşılaştırıldığında çok yüksek bir seviyeye yükseltilebilir. Sızdırmazlık maddelerinin dış mekanlarda nasıl çalıştığını anlamak için güneş ışığına karşı dirençlerine bakmak önemlidir. UV ışığında, organik madde, poliüretan, doğal polimerine geri dönmeye başlar.

Zamanla özelliklerini kaybederek kötüleşir. Silisyumda, inorganik bir materyal, bu doğal olarak gerçekleşmez. Bununla birlikte, akfix poliüretan mastik yapı sızdırmazlık maddesi, bazı özel katkı maddeleri sayesinde maksimum UV direncine sahiptir ve hiçbir şekilde bozulmaz ve hatta renk değişimine karşı yüksek direnç gösterir.

 

Yapıştırma ile Kullanılan Poliüretan Mastikler

Shore A 45 sertliğinde ve üstü poliüretan mastik sızdırmazlık malzemesi ise, yapışkan sızdırmazlık malzemesi olarak adlandırılır. Yüksek yüzey yapışma özelliğine ve düşük esnekliğe sahiptirler. Özellikle otomotiv endüstrisinde otomobil, karavan vb. araçların imalatında, ön camların onarımında, konteyner ve kamyon gibi metal yapıların kapatılmasında, HVAC sistemlerinde klimaların imal edilmesinde ve kurulmasında, titreşimlerin azaltılması ve sac bağlantıların sızdırmazlığında kullanılır.

 

Sızdırma ile Kullanılan Poliüretan Mastikler

Shore 45 poliüretan sızdırmazlık maddesine kadar sertlik düşük modül olarak sınıflandırılır. Prefabrik yapı elemanları arasındaki bağlantılarda, çatıdaki yağmur suyu toplama borularının bağlantısında ve oluklarda, ön beton bloklar arasındaki kalan çalışma bölümünün kapatılması ve HVAC (havalandırma) sektöründe alüminyum boru bağlantılarının sızdırmazlığında kullanılır.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin. 

Bunlar da ilginizi çekebilir