Fransızcadan dilimize geçen izolasyon kelimesi Türk Dil Kurumu kaynaklarına göre yalıtım kelimesi ile eşleşir. Yalıtım kelimesinin anlamı ise; her türlü ısı,  su, ses ve elektrik akımını engellemektir. İzolasyonun; inşaat sektörü başta olmak üzere birçok alanda uygulanan bir yöntemdir. En fazla kullanıldığı alanlar; binaların iç ve dış duvarları,  çatı araları, her türlü soğuk hava depoları, açık teraslar, hayvan besiciliği yapan tesislerdir. İzolasyon bulunulan alandaki ısı, su,  ses ve elektrik geçirgenliğini minimuma indirdiği için tercih edilen bir yöntemdir. Ses yalıtımı; gürültü kirliliğini önlemek için doğru bir yöntemdir. Gürültü insanların ruh sağlığını doğrudan etkiler. Bu etkileri minimuma indirgemek için kullanılır. Elektrik yalıtımı; kablolarda güvenlik sağlayarak kısa devre olmasını engeller. Düzgün ve kurallara uygun yapılan elektrik yalıtımı çıkabilecek yangın olasılığını en aza indirir. Bu bakımdan çok önemlidir. Su yalıtımı; binalarda su ve nem bir yerde birikir ise bulunduğu alanın paslanmasına ya da aşınmasına sebep olur. Böyle bir durumda binanın direnci azalır. Olası bir depremde büyük hasar oluşabilir. Su yalıtımı yapmak böyle bir olasılığı ortadan kaldırır. Isı yalıtımı; ortamdaki ısıyı korumak için yapılır. Poliüretan İzolasyon yalıtım için kullanılan yöntemlerden birisidir.

Nerelerde kullanılır

Enerji Verimliliği Kanununa göre; yeni binalarda yapım aşamasında eski binalarda 2017 yılına kadar, Enerji Kimliği Belgesinin alınması mecburi hale getirilmiştir. Poliüretan İzolasyon yapılan binalar soğuk ya da sıcak havadan minimum ölçüde etkilenir. Yalıtım için daha çok köpük poliüretan yöntemi kullanılır. Kalınlığı çok az; buna karşı yüksek verime sahip, ek yeri bulunmadığı için ısı kaybının olmadığı, uzun ömürlü, hafif, yüksek yoğunluğa sahip, üzerinde dolaşılabilecek kadar dayanıklı, istenilen kalınlıkta uygulanabilen, yangın esnasında damlama yapmayan, kimyasal maddelere dayanıklı, her türlü yüzeye tutunabilen bir izolasyon çeşididir.

Poliüretan İzolasyon yapılacak alan kir, toz ve nemden arındırılmış olmalıdır. Poliüretan köpüğün uygulanacağı alanının girintili, çıkıntılı olmasının bir önemi yoktur. Poliüretan köpük uygulandığı alana mükemmel tutunma özelliğine sahip olduğu için (plastik ve teflon hariç)  uygulandığı alanın şeklini alır. Köpük izolasyon hızlı, etkili ve tasarruflu bir yöntemdir.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir