Her zaman yapı sektörünün amacı, yapıların çevresel faktörlere karşı daha dayanıklı olması olmuştur. Epoksi zemin kaplama her türlü doğanın ve sanayi koşullarının kötü şartlarına karşı yapı malzemelerini çevreleyerek korumak için geliştirilen yapı malzemesidir. Üstün yapışma özelliği ile değişik inşaat malzemelerinde de kullanılmaktadır. Epoksiler belli bir süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve yaklaşık 24 saat sonra içinde kurumaya başlar. Epoksi genel olarak beton zeminlerin korunması, tamiri ve şık bir görünüme sahip olması için kullanılır. Fiziksel dayanımları çok yüksek, her geçen gün oluşan talep artmaktadır. Kimyasallara, sürtünmeye, aşınmaya karşı dayanıklı bir yapısı vardır. Geniş bir renk yelpazesine sahip, kolay temizlenebilir ve hijyeniktir.

Epoksi Zemin Kaplama Kullanılan Alanlar

Epoksi zemin kaplama,uygulama tarzına ve ürün seçimine bağlı olarak birçok yerlerde kullanılabilir. Taş, çelik, alüminyum, ahşap maddelerinin yapıştırılmasında; betonarmede, beton, sıva, metal, seramik, polyester ve epoksi zeminler üzerine ince kaplama malzemesi olarak kullanılabilir. Prefabrik beton ve kolonların çatlak, kırık tamiratlarında, yüzey koruyucu kaplama olarak yapıştırıcı reçine olarak ve buna benzer birçok alanlarda kullanılabilir. Yapıların güçlendirilmesi amacıyla sert, su geçirmez ve kimyasallara karşı dayanıklı derz dolgu malzemesi olarak, havuz, çamaşırhane, hastane, laboratuvarlarda da kullanılabilmektedir.

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Kullanılır?

Uygulamaya başlamadan önce ilk olarak zemin hazırlığı yapılır. Epoksi zemin kaplama malzemesi uygulanan yerin şeklini alabilecek bir yapıya sahiptir. Yüzeyin düzlüğü ve düzgünlüğü belirlenir. Sonra beton yüzey astarlama uygulanır. Yüzey özelliklerine uygun bir astar seçimi yapılmalıdır. Betona tam emilme sağlanmalıdır. En son kaplama işlemine geçilir. Reçine kaplamalar, genel olarak fırça veya rulo aracılığı ile uygulanır. Dökme esaslı döşeme kaplama ile uygulanan sistemlerde düzgün bir yüzey elde edilmesi amaçlanır. Betona dökülerek uygulanır. Çok katlı döşeme kaplaması, döşeme kaplamaları veya dökme esaslı döşeme kaplama karışımı şeklindedir. Mala ile uygulanan epoksi reçine kaplamalar; astar uygulanmış beton yüzeylere mala veya perdah kalıbı, tahtaları ile uygulanır. Takviyeler sistemler; çatlak veya derz ile ilgili sorunları en aza indirmek için cam dokuma kumaş takviyesidir. Kaplamanın kürlenmesi 1 ile 3 gün arası sürebilir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir