Epoksi Astar

Epoksi astar; mat görünüme sahip, iki bileşenden meydana gelen kimyasal bir yapıştırıcı türüdür. Madenlerin çeşitli nedenlerden dolayı aşınması sonucu ortaya çıkan kireçlenme, paslanma gibi olumsuzluklara karşı oldukça dayanıklıdır. Üzerine uygulanacak her çeşit son kat için istenilen düzgün ve pürüzsüz yüzeyi sağlayan kimyasal bir reçine olduğu söylenebilir.  havacılık ve denizcilik teknolojisi, her türlü makine sanayisi, motorlu taşıt araçları, inşaat sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılır. Kısacası Epoksi Astarı ahşap, demir ve metal her türlü yüzeyde oluşan korozyon ve aşınmaya karşı astar olarak kullanılır. Katılaşma süresi diğer yapıştırıcılardan daha uzundur. Yaş üstü yaş uygulanabilir. Epoksi astarının tercih edilme nedenleri arasında; uygulanan yüzeylerin sürtünme ve aşınmaya karşı mukavemetini artırması, hijyenik, temizliğinin kolay, kullanıldığı yüzeye tutunma direncinin oldukça fazla, uygulamasının pratik ve hızlık, kokusuz, kaymaz oluşu sayılabilir.

Çelik veya demir gibi metal yüzeyler için; Epoksi Astar uygulanmadan önce yüzey üzerindeki her türlü kir, pas ve eski boya artığı uygun yollarla, metal parlak olana kadar temizlenmelidir. Bu işlemden sonra ortalama 4 saat içinde metal epoksi astar ile boyanmalıdır. Astar uygulaması geciktirilirse yüzey tekrar temizlenmelidir. Beton veya sıva yüzeyler için; beton veya sıva yüzeyinin sertleşmiş olması gerekir. Eğer beton veya sıva yeni yapılmış ise en az 3 hafta beklemek gerekir. Sertleşen yüzeydeki harç artığı gibi pürüzler temizlendikten sonra  uygulaması yapılır. Beton veya sıva eski ise üzerinde önceden kalma boya, kir ve toz artıkları zımparalama kazıma veya fırçalama yöntemi ile yüzeyden uzaklaştırılır. Her iki durumda da zeminin tamamen kurumuş olması gerekir.

Uygulanacak alandaki pürüzler yok edilmelidir. Eğer alan pürüzsüz olmaz ise  uygulandığı alana iyi tutunamayacağı için istenilen verim alınamaz. Mala, rulo fırça veya püskürtme tabancası ile uygulanabilir. Püskürtme ile uygulanacaksa tiner ile inceltilir. Yüzey kuruması ortalama 2 veya 4 saat tam kuruma için 24 saat civarıdır. Epoksi Astar serin bir yerde güneş ışığından uzak ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir