Dökme binder, havadaki nemle kürleşen, düşük viskoziteli, solvent ihtiva etmeyen bağlayıcıdır. Yavaş kürleşme gerektiren dökme sistemlerde  kullanım için üretilmiş poliüretan esaslı, tek bileşenli, solvent içermeyen, SBR ve EPDM kauçuk granül bağlayıcısıdır. Kauçuk granülleri, RIM poliüretan parçaları, sünger kırpıkları gibi partikülleri birleştirir ve bağlar. Ayrıca, yapıştırıcı ve izolasyon amaçlı astar olarak da kullanılabilir. Suya  ve dış mekan koşullarına oldukça dayanıklıdır. 20°C-35°C arasındaki  sıcaklıklarda  kullanıma uygundur. Mükemmel  esneklik sağlar.Nemle  kürleşir, UV  ışığına dayanıklıdır ve suya dayanıklıdır. Kauçuk granülleri mükemmel  yapıştırma gücüne sahiptir. Kalıplı üretimlerde, kauçuk granülleri ile bağlayıcı karıştırılarak kalıplara alınır ve basınç işlemi uygulanır. Kilit taşlar şeklinde kalıplanmış parçalar elde edilir. Daha sonra bunlar uygulama yapılacak alanda birbirine eklenerek zemin kaplanır Poliüretan bazlı bir bağlayıcıdır.

Nerelerde kullanılır?

Dökme binder, kauçuk granüllerinin birbirine bağlanarak yapıştırılmasında kullanılmaktadır. Granüllerin birbirine yüksek verimle bağlanması için, temiz, kimyasal yağlardan, toz, toprak ve kirden arındırılmış olması gerekmektedir. Spor zeminlerde ve yürüyüş parkları, parklar, çocuk  oyun alanları, okul oyun alanları, ses sönümlenmesi gereken zeminler, çocuk oyun alanlarında, spor zeminlerde, yürüme yollarında ve ofislerde kullanılır. Kauçuk zemin kaplama uygulamalarında kauçuk granüllerinin birbirine yapışmasını sağlayan bir çeşit prepolimerdir. Uygulama alanlarına göre Dökme ve Pres olmak üzere iki farklı viskozitede ürün kullanılmaktadır. Poliüretan baglayici ya da Pu-Binder olarak da bilinen “dökme binder“, poliüretan içerikli bir kimyasaldır. Birçok alanda yaygın olarak kullanılır. Fakat daha çok  zemin kaplamada kullanılanilir. Dökme binder,soğuk binder  olarak da bilinir. EPDM ve SBR granüller pu-binder ile karıştırılarak zemine uygulanır ve 24 saat içinde kullanıma hazır hale gelir. Dökme kauçuk poliüretan yapıştırıcılar “poliüretan binder” olarak adlandırılır. Tek kompenantlı bu yapıştırıcıların mukavemeti çok yüksektir.

Epdm Dökme binder uygulamasında SBR Dökme Kauçuk zemin kaplaması beton zeminin düzgünleştirilip ve pürüzsüz hale getirilerek temizlenmesinin ardından uygulama aşamasına geçilir. Temizlenen zemine öncelikle bir kat astar (primer) uygulanır. Bu yapılan işlem uygulanacak dökme sbr kauçuk ve beton yüzey arasında bağlayıcı etkisi yapar ve zeminle malzemeyi birbirine sağlam ve sıkıca bağlar. Astar (Primer) uygulamasının zamanla kurumasından sonra, Mikserle SBR kauçuk granüllerle uygun oranda poliüretan BINDER karıştırılır. Daha sonra miksere uygun oranda renklendirici boya koyularak karışım istenilen renk ve akışkan hale getirilir. Karışım kuruyan Astar (Primer) uygulamasının üstüne istenilen kalınlıkta serilir. Bu uygulama istenilen renk ve desenlerde yapılır. İstenilen, planlanan zemin gerçeğe dönüştürülmüş olur.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir