Bitüm İzolasyon kullanılan ilk kimyasala etkin bir üründür. Bitüm, ham yağdan elde edilen doğal yağmurdan veya rafinerilerdeki damıtmayla elde edilen hidrokarbon bileşimi ile koyu renkte üretilen petrolden elde edilen katı bir malzemedir.

Asfalt bitümlü ve uzun süredir benzer uygulamalar sayılıyor. Çünkü hücresel yapılar su yüzeyini engellemek için kapalı, fakat aynı zamanda birçok yolun üretimini de görüyorlar. Bitüm, asfalt üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bununla birlikte bitüm PVC membran üretiminde de kullanılır. Bitüm iyi bir su geçirmez levhadır. Ancak düşük UV dayanımı nedeniyle açık alanlarda uzun süre dayanmaz. Bitüm, kimyasal direnci zayıf olan kimyasallar arasında bir maddedir. İki tip su yalıtım uygulamasında bitümlü membranlar ve sıvı bitümlü olmak üzere 2 çeşit membranlar kullanılır.

Önde gelen bitüm PVC membrandır. PVC bitümlü membran esas olarak üretim hattındaki fabrikalarda ek iç rulo olan rulolarda üretilen hazır bir şekilde kaplanabilen su geçirmez bir zardır. Sürgülü ve son işlem membranlar sıvı hava ile düzeyi ve kurumaya hazır ürünlerdir. Kayar asfalt membranların uygulanması, katmanlar halinde uygulandığından, bu, istenmeyen ilave su yalıtımı sağlar.

 

Bitümlü İzolasyon Nasıl Uygulanır?

Sızdırmaz ürünlerin en basit uygulaması olan asfalt sıvı membranlar, tek bileşenli ürünlerdir ve lif gibi bir bağlayıcı ile değişiklik yapılır. Bu ürünü benzer teras ve zeminlere bitüm izolasyon uygulamadan önce toz ve kir giderilmelidir.

Bitümlü İzolasyon Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Teras su yalıtımı
  • Temel perde duvarından su yalıtımı
  • Yeraltı su yalıtım alanı
  • Islak zemin su yalıtımı
  • Çatı su yalıtımı

 

Bitümlü Örtüler Nedir?

Şu anda, en yaygın kullanılan tip, asfaltın polimer bazlı plastik ile modifiye edilmesiyle üretilen sızdırmaz kapaktır. Diğer oksitlenmiş bitüm levha türleri, polimer bazlı tabakalarla değiştirilmiştir. Bunlar yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Taşıyıcı türüne göre bitüm izolasyon birçok polimer asfalt levha türü üretilebilse de en yaygın kullanılanlar; plastomerik (polipropilen bazlı) ve elastomer (kauçuk bazlı) iki tiptir. Sıcak iklim koşullarında bitümlü Plastomerik örtü (APP eklendi), soğuk iklim koşullarında bitümlü elastomerik örtü (SBS) tercih edilir.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir