Bitüm Poliüretan, esaslı, tek bileşenli, bitüm içeren, sıvı olarak kullanıma hazır yalıtım ve kaplama malzemesi olarak kullanılır. Hemen hemen her yüzeye uygulanılabilen kolaylıkta bir kullanıma sahiptir. Örneğin;  beton, mozaik, metal, galvanize, asfalt gibi birçok yere uygulanabilir özelliktedir. Uygulama alanlarına bakıldığında çok çeşitli olanaklar mevcut. Temel, perde, köprü platformu, istinat duvarı yalıtımında toprak altındaki yapılarda, Poliüretan yalıtım levhalarının üzerinde, balkon ve teras gibi alanlarda, Su tankları için dış yalıtımda kullanılabiliyor. Bunun yanında çiçeklik yalıtımlarında, bodrum- mahzen gibi alanlarda, dış mekanlarda, açık alanlarda kullanımı oldukça yaygın.

Nedir ? Neye yarar ?

Birçok avantaja sahip olan Bitüm Poliüretan çokça tercih edilen yalıtım ve kaplama malzemesidir. Kolay uygulanma ve çevre dostu olma özellikleri tercih edilme oranının artmasında katkıları olan etmenler arasındadır. Ayrıca, esnek yapısı ile çatlakları köprüleme özelliğine sahip olduğu için uygulandığı alanın şık ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Sürüldüğü yüzeyde eksiksiz, derzsiz ve su geçirimsiz sağlam bir taban oluşturduğu için su yalıtımları için tercih edilen bir yoldur. Açık ve kapalı alanlarda uygulanabilir. Yalıtımsız yüzeylerden gelen su korozyona neden olur bu olay yapının ömrünü kısaltır.  Bitüm poliüretan esaslı ürünler ile yapılacak bir su yalıtım uygulaması ile bu tür olumsuzlukların önüne geçilmesi mümkün oluyor. Daima elastik bir yapıya sahip olduğundan uygulanan yüzeylerde çatlama veya bozulma görülmez. Kısa bir süre sonra kürlenir ve kürlendikten yaklaşık 72 saat sonra uygulanan alan kullanıma açılabilir.

Uygulama yapılacak alanın ilk başta zemin hazırlığı yapılır. Alanın kuru ve temiz olması istenir. Yalıtım işlemine başlamadan önce, Bitüm Poliüretan içerikli yalıtım malzemesini kullanmadan önce, yüzey hazırlığı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde istenmeyen bazı durumlarla karşılaşılabilir. Bütün hazırlıklar, temizlemeler yapıldıktan sonra istenilen yere uygulanır. Uygulama bittikten sonra kuruması için belli bir süre beklenmelidir. Bitüm asfalt ve benzeri uygulamalarda uzun yıllar kullanılan bir malzemedir.  Hücresel yapısı kapalıdır bu yüzden su geçirmez özelliğine sahiptir. Bitüm bu özelliğinden dolayı özellikle su izolasyonlarında çok sıklıkla tercih edilen bir malzemedir.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir