Beton astarı, brüt beton astarı akrilik emülsiyon esaslı bir astar çeşididir. Alçı ve çimento esaslı sıvı uygulamalarında kullanılan bir çeşit astardır. Akrilik kopolimer emülsiyon esaslı, yüzey doldurucu özellikli, beyaz pigmentli  astarıdır.

Beton Astarı nerelerde kullanılır?

Brüt beton astarı; duvar, kolonlarda, tavanlarda, Su emiciliği yüksek brüt beton yüzeylerde, duvar ve tavanlarda, çimento ve özellikle alçı esaslı sıva altına, aderansı ve çalışma süresini artırmak amacıyla astar olarak kullanılır. Alçı ile yüzey arasında bağlayıcı bir köprü kurar. Su ve nem geçirimini büyük ölçüde önler. Alçının dayanım ömrünü arttırır. Beton astarı ya da brüt beton astarının temel amacı, alçı ve yüzey arasındaki bağlayıcılığı sağlamasıdır. Bundan dolayı da köprü görevi görür. Bu astar sayesinde su ve nem geçirgenliği de engellenmiş olur. Alçının daha uzun süre dayanmasını sağlar. Çoğunlukla bu astar çeşidinin uygulanması gereken alanlardan bazıları şunlardır:

  • Su emiciliği yüksek olan yüzeyler,
  • Duvarlar,
  • Çimento ve alçı esaslı sıva altıları,
  • Beton yüzeyler

Beton astarının uygulanmasından sonra 6 saat beklemeniz ve daha sonra alçı uygulamasına başlamanız önerilir. Brüt beton duvar, kolon ve tavanlarda alçı ve çimento esaslı sıva uygulamasından önce uygulanır. Çimento ve özellikle alçı esaslı sıva harçlarının brüt beton yüzeylere yapışmasını artırır, bu sıvaların hızlı su kaybını önler.

Astar kullanılırken nelere dikkat edilir?

Öncelikli olarak kaliteli ve performansı yüksek beton astarı – brüt astarı temin edilmelidir. Uygulama yapmadan önce mutlaka aderansın zayıflamasına sebep olacak yağ, gres, pislik, kalıntı gibi unsurlar yüzeyden temizlenmelidir. Astar uygulaması yapmadan önce yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edilmelidir. Beton astarı ya da brüt beton astarını incelterek de kullanabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz kıvama göre bu astarı %30 ya da %50 oranında suyla karıştırıp incelterek kullanabilirsiniz. Bu noktada homojen ve topaklanmayan bir yapı ip kalana kadar karıştırmanız önerilir. Bu karışımı elde ettikten sonra dış cephe rulosu ile pürüzlerinden arındırdığınız yüzeye kolayca uygulayabilirsiniz. Tek kat genellikle kaliteli beton astarları için yeterli olmaktadır. Kapalı yüzme havuzları ve duşlar gibi nem oranının yüksek olduğu ortamlarda kullanmaktan sakınınız. Don tehlikesi olan yerlerden uzak tutunuz. Sıkı kapatılmış kapta koruyunuz.

 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir