UV dayanımlı boya kullanım alanları ve özellikleri

UV dayanımlı boya kullanım alanları ve özellikleri

 

Alifatik Poliüretan, ultraviyole ışınlarını güneşten koruyan ve insan sağlığına zarar veren bir boyadır. Poliüretan UV dayanımlı boya ultraviyole ışınlarının güneşten gelmesini önleyen ve insan sağlığına zarar veren bir boyadır. Bu iki bileşenli boya, alifatik poliüretan esaslıdır.

İç ve dış mekanlarda kullanım için ideal olan bu boya, beton ve metal yüzeylere uygulanabilir. UV dayanımı yüksek UV poliüretan boyalar parlak veya mat bir görünüm verir.

Düz üst tabaka UV poliüretan boyalar teraslara, balkonlara ve ıslak zeminlere, beton veya metal yüzeylere, poliüretanlara, poliüre ve epoksi kaplı yüzeylere, dış yüzeylere, açık ve kapalı yüzme havuzlarına uygulanabilir. Bu boya birçok avantaja sahiptir. Dış mekân koşullarına çok dayanıklı olan bu boyaların en önemli özelliği UV ışınlarından etkilenmemeleridir.

 

Poliüretan UV Dayanımlı Boya Kullanım Alanları

Poliüretan UV dayanımlı boya, güneşe ve yağmura uygulanan yüzeyleri korur. Bu şekilde, yüzey aşınması önlenir. Bağlantı noktalarını çatlaklar ve toprak kusurları ile kaplayan her türlü yatay ve dikey yüzeye uygulanabilen poliüretan UV boya, böylece pürüzsüz bir kaplama sağlar.

Teras, balkon ve tüm ıslak zeminler için en uygun boya olan UV poliüretan boya, kolay temizlenir, çabuk kurur ve toza karşı dayanıklıdır. Yani hemen tozlaşmaz, dayanıklı boya esnekliğini kaybetmez ve renk değiştirmez. Bu boyalar çizilmeye ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Bu boyayı uygularken yüzey kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır.

Betonun su içeriğinin yüzde 4’ü geçmemesi önemlidir. Yüzey sağlam değilse, bir boşluk doldurulmalı ve daha sonra birincil malzeme uygulanmalıdır. Poliüretan işlemi tamamlandıktan sonra üst kat uygulanmalıdır.

 

Poliüretan UV Dayanımlı Boya Uygulaması

Poliüretan UV dayanımlı boya rulo, fırça veya püskürtme ile uygulanır. Tüm boya 40 dakika içerisinde kullanılmalıdır. İki kat boya yeterli olacaktır. Hava şartlarına bağlı olarak, ikinci kat birinci katın uygulanmasından yaklaşık 2 saat sonra uygulanmalıdır. İkinci katmanın süresi önemlidir.

İkinci kat, belirli bir süre beklemeden uygulanırsa, katlar arasındaki yapışmanın zayıf olması nedeniyle sıyırmanın önlenmesi mümkün değildir. Şirketler uzman kadrosuyla boyama işlemini mükemmel şekilde gerçekleştirmektedir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.